FRIVILLIG FORDI ... Kræftens Bekæmpelse
Lone, Das og Kalpana er frivillige i Kræftens Bekæmpelse Rudersdal Lokalafdelingen er Kræftens Bekæmpelses lokale talerør.
Det er tre stærke fortalere, som er her og der og allevegne.
For tiden er de i fuld gang med at skabe liv i byerne med Lyserød Lørdag. De driver genbrugsbutik i Birkerød, optræder på foreningsmøde i Frivilligcenter Rudersdal og er samarbejdspartnere på ensomhedskonferencen en 12. oktober. De er aktive i Patient og Pårørendenetværket og engagerer sig overalt for at færre får kræft, flere overlever kræft og flere får et bedre liv efter kræft.
De er frivillige fordi... i foreningen er fællesskabet fantastisk!
Kampagne
Den 29. september var det national Frivillig Fredag. En dag, hvor frivillige landet over hyldes for deres uundværlige indsats, og hvor der sættes fokus på værdien af frivillighed. I forbindelse med dagen har vi lavet kampagnen Frivillig Fordi... sammen med Rudersdal Kommune , BUS Rudersdal, Rudersdal Idrætsråd og Rudersdal Kulturparaply .
Der er mange gode grunde til at blive frivillig. Forskningen siger, at vi styrker vores mentale helbred ved at gøre noget sammen, gøre noget aktivt og gøre noget meningsfyldt. Det er der mange muligheder for i det frivillige miljø.
VIL DU MED?
Du er også velkommen i det frivillige miljø. Du kan kontakte den forening, du er interesseret i at være med hos, kigge i de mange opslag på frivilligjob.dk eller blot henvende dig til frivilligcentret, så hjælper vi dig i gang, der hvor det har din interesse.
Skriv til
Se også
Seneste nyheder