Rudersdal Avis vil være samlingspunkt
Rudersdal Avis har store ambitioner om at være det lokale samlingspunkt med kritisk og fair journalistik, fortalte redaktør Jesper Bjørn Larsen Rudersdal Avis og Frederiksborg Amtsavis på foreningsmøde for 14 foreninger i Frivilligcentret den 27. august
Der var både nysgerrighed og engagement i luften, da vi i Frivilligcenter Rudersdal bød velkommen til mødet “Vores Lokalavis”. Denne aften fik vi besøg af redaktøren fra Rudersdal Avis, som gav os et åbent og ærligt indblik i avisens arbejde, udfordringer og visioner.
Redaktøren lagde ud med et smil:
"Jeg er simpelthen så glad for at være her – og helt ærligt lidt smigret over, at nogen interesserer sig for, hvad vi laver!", sagde Jesper Bjørn Larsen.
En lille redaktion med store ambitioner
Rudersdal Avis er en del af Sjællandske Medier og dækkes af én redaktør, fire journalister og en praktikant. Sammen leverer de nyheder til både Rudersdal, Lyngby og Gentofte – tre ugeaviser og daglige sider i Frederiksborg Amts Avis.
Selvom holdet er lille, er ambitionerne store:
- Læsertallet er steget fra 21.000 i 2023 til 25.000 i 2024.
- Hjemmesiden har mellem 80.000 og 120.000 sidevisninger om måneden.
- Rudersdal Avis har 5.000 følgere på facebook – men vil gerne være mange flere.
- Fokus er rykket mod det digitale – og derfor er meget indhold nu bag betalingsmur.
Kritisk – men fair journalistik
Redaktøren understregede, at Rudersdal Avis vil være det lokale samlingspunkt og samtidig holde øje med, hvad der sker på Rådhuset. Som han sagde:
"Hvis ikke vi er her, hvem skal så kigge bystyret efter i sømmene?"
Derfor kombinerer avisen kritisk journalistik med de mange positive historier fra Rudersdal: om ildsjæle, kulturtilbud, foreninger og fællesskaber.
Sådan kommer man i avisen
Undervejs delte redaktøren gode råd til, hvordan man bedst får sin historie med:
- Tænk i den gode fortælling – nerve, indlevelse, drama og eksempler.
- Send gode billeder og et par linjer sammen med din nyhed.
- Kom i god tid, især hvis det handler om arrangementer.
- Pitch bredt – måske som både case, interview og reportage.
Og vigtigst af alt:
"Hellere en henvendelse for meget end en for lidt!"
Samspil om demokrati
Der blev også tid til livlig dialog. Der var en tydelig interesse blandt deltagerne for at samarbejde mere med Rudersdal Avis og fortælle de mange gode historier fra vores lokalområde.
- Rudersdal Avis har stor betydning for demokratiet og vores lokalsamfund. Sagde Maya Maria Raunsholt, frivillig i bl.a. Frivilligcenter Rudersdal
Flere foreninger var interesserede i omtale af deres vigtige begivenheder. Per T Christensen fra Ældre Sagen ville gerne have dækning af vælgermøde om det gode ældreliv op til kommunalvalget. Søren Hyldgaard fra den lokale håndboldklub fortalte om stort landsdækkende stævne, som samlede tusindvis af håndboldspillere, publikum og sponsorer i Rudersdal og som fortjente omtale. Mogens Norup fra Aktive Birkerød Seniorer spurgte om avisen ville bringe nyhed om at der er etableret om samarbejde om at sluse mennesker på genoptræning ind i foreningslivet mellem Aktive Birkerød Seniorer og den kommunale genoptræning.
Jesper Bjørn Larsen ville hellere end gerne have plads til meget mere foreningsstof. Men der er ikke plads i den fysiske avis og heller ikke journalister nok til at dække forenings- og idrætsområdet digitalt.
Frivilligcentret tilbød at stille kompetencer i at rekruttere frivillige borgerjournalister til rådighed, og det forslag faldt i god jord hos redaktøren, som ser stort potentiale i at vokse digitalt.
Se mere
Tilmelde dig nyhedsbrevet her: https://sn.peytzmail.com/nyheder/nyhedsbreve/sn/tilmelding
Abonnere på Rudersdal Avis her: https://www.sn.dk/kob-abonnement/
Annoncer her: https://www.sn.dk/annoncer/
Følg Ruderdal Avis på facebook her: https://www.facebook.com/RudersdalAvis
Tilmeld Frivilligcentrets nyhedsbrev og bliv opdateret på det frivillige liv i Rudersdal: TILMELD NYHEDSBREV
Se også
Seneste nyheder